Zašto ogledalo okreće sliku levo-desno, a ne gore-dole?

Ogledalo je jedan od svakodnevnih predmeta koje koristimo bez mnogo razmišljanja, ali ono krije jednu od najzanimljivijih iluzija u svetu fizike – zašto ogledalo izgleda kao da okreće sliku levo-desno, ali ne gore-dole? Ova pojava može izgledati zbunjujuće, ali objašnjenje leži u zakonima refleksije i percepciji ljudskog mozga.

Zakon refleksije

Zašto ogledalo okreće sliku levo-desno, a ne gore-dole?

Da bismo razumeli kako ogledalo “okreće” sliku, prvo moramo da razmotrimo kako ogledalo funkcioniše. Kada svetlosni zraci udare u ravnu površinu ogledala, oni se odbijaju nazad prema nama pod uglom koji je jednak uglu pod kojim su stigli. Ovo je poznato kao zakon refleksije, koji kaže da je ugao upada jednak uglu refleksije.

Ogledalo ne menja orijentaciju svetlosnih zraka vertikalno ili horizontalno – ono jednostavno vraća zrake u pravcu iz kojeg su došli. Sve što vidimo u ogledalu je tačna refleksija predmeta, ali sa obrnutim pravcem svetlosti prema nama.

Da li ogledalo zaista okreće sliku?

Na prvi pogled, deluje kao da ogledalo “okreće” sliku levo-desno. Na primer, ako podignete desnu ruku, vaš odraz u ogledalu izgleda kao da podiže levu ruku. Ali šta se zapravo dešava?

Ogledalo ne “odlučuje” da rotira sliku levo-desno ili gore-dole. Ono što se dešava jeste da ogledalo menja dubinu, odnosno zamenjuje prednju i zadnju stranu. U refleksiji, vi i dalje vidite svoju desnu ruku kao desnu, ali ona je sada bliža desnoj strani vašeg odraza zbog promene orijentacije duž ose napred-nazad. Ovaj efekat ne uključuje “pravljenje razlike” između levo-desno i gore-dole – to je jednostavno način na koji naša percepcija funkcioniše.

Zašto ogledalo okreće sliku levo-desno, a ne gore-dole?

Percepcija i simetrija

Zašto ogledalo okreće sliku levo-desno, a ne gore-dole?

Naš mozak je naviknut da funkcioniše u svetu u kojem smo asimetrični po levoj i desnoj strani (imamo desnu i levu ruku, nogu, itd.). Zato kada vidimo refleksiju u ogledalu, mozak intuitivno “prepoznaje” ovu asimetriju kao preokret leve i desne strane. Ipak, ogledalo tehnički ne rotira sliku levo-desno – ono samo menja dubinu (prednji i zadnji deo slike), dok naš mozak tu promenu interpretira kao promenu strane.

Zašto nam se onda ne čini da ogledalo “okreće” sliku gore-dole? To je zato što smo simetrični u vertikalnoj osi. Naše telo nema jasan “gore” i “dole” u smislu leve i desne strane – gore je uvek glava, a dole su noge. Zbog ove vertikalne simetrije, nema očigledne promene koju naš mozak prepoznaje u ogledalu, dok levo-desno asimetrija stvara iluziju da se strana promenila.

Ogledalo u 3D prostoru

Još jedan način da se ovo objasni jeste razmišljanje u tri dimenzije. Kada stanete ispred ogledala, vi vidite svoj odraz u kojem su prednji i zadnji delovi zamenjeni. Dakle, ono što je bliže ogledalu (vaš prednji deo) sada izgleda kao da je dalje, dok je ono što je dalje (vaša leđa) sada bliže reflektovanoj slici. Ovaj preokret prednje i zadnje strane uzrokuje efekat da ogledalo “okreće” sliku levo-desno, iako zapravo ne menja vertikalnu orijentaciju.

Zašto ogledalo okreće sliku levo-desno, a ne gore-dole?

Ogledalo ne rotira sliku levo-desno, već zamenjuje ose napred-nazad. Naš mozak, zbog naše svakodnevne percepcije sveta i asimetrije tela, interpretira ovaj preokret kao promenu strane. Ovo je savršen primer kako zakoni fizike, u kombinaciji sa ljudskom percepcijom, mogu stvoriti iluziju koja je fascinantna i intrigantna.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…