Zašto avion ne padne kad leti?

Jedna od najupečatljivijih stvari koje možemo doživeti u savremenom svetu je let avionom. Ogromna metalna letelica koja se uzdiže u nebo deluje gotovo kao magija, ali iza te “magije” stoje osnovni zakoni fizike. Da bi avion ostao u vazduhu, potrebno je da se savladaju određene sile koje deluju na njega, i upravo tu dolazimo do pitanja: zašto avion ne padne kad leti?

Četiri sile leta

Zašto avion ne padne kad leti?

Let aviona je rezultat delovanja četiri osnovne sile:

  1. Potisak: Ovo je sila koja pokreće avion napred. Potisak generišu motori aviona i omogućavaju mu da postigne brzinu koja je neophodna za uzletanje i održavanje leta.

  2. Otpor: Otpor je suprotna sila koja deluje protiv potiska i usporava avion. To je sila trenja koja se javlja između aviona i vazduha dok se kreće kroz njega. Aerodinamični oblik aviona smanjuje otpor i omogućava efikasniji let.

  3. Uzgon: Ovo je sila koja podiže avion sa zemlje i održava ga u vazduhu. Uzgon nastaje kao rezultat specijalnog dizajna krila aviona, koji je ključan za njegovo letenje.

  4. Gravitacija: Gravitaciona sila  vuče avion ka tlu. Da bi avion ostao u vazduhu, uzgon mora biti jednak ili veći od gravitacione sile.

Tajna krila: Bernulijev princip

Krila aviona su dizajnirana na specifičan način koji omogućava stvaranje uzgona. Krilo je zakrivljeno na gornjoj strani, dok je ravnije na donjoj strani. Kada avion leti, vazduh prolazi iznad i ispod krila.

Prema Bernulijevom principu, vazduh koji se kreće brže stvara niži pritisak. Zbog oblika krila, vazduh iznad krila mora putovati brže nego vazduh ispod krila. To stvara niži pritisak iznad krila i viši pritisak ispod, što rezultira silom koja podiže avion – to je uzgon.

Zašto avion ne padne kad leti?

Ravnoteža

Zašto avion ne padne kad leti?

Da bi avion mogao da leti stabilno i ne padne, mora postojati ravnoteža između uzgona i težine, kao i potiska i otpora. Kada je uzgon veći od težine, avion se podiže, dok manji uzgon uzrokuje pad. Kada su ove dve sile jednake, avion ostaje na istoj visini.

Motori generišu potisak koji omogućava avionu da napreduje kroz vazduh, a aerodinamični oblik smanjuje otpor. Sve ove sile rade zajedno kako bi avion mogao da leti kroz nebo bez pada.

Zašto avion ne padne?

Avion ne pada tokom leta jer su njegove krila dizajnirana da stvore dovoljno uzgona da balansiraju težinu aviona. Uz pomoć motora, avion postiže brzinu neophodnu da stvori stabilan uzgon. Dok god je ovaj balans održan, avion može ostati u vazduhu.

Kada avion počne da sleti, piloti smanjuju potisak i uzgon, što omogućava avionu da polako gubi visinu. Uprkos tome što deluje neverovatno, sve je to precizno kontrolisana primena zakona fizike.

Zašto avion ne padne kad leti?

Iako nam letenje avionom može delovati kao nešto nestvarno, zapravo je zasnovano na osnovnim zakonima fizike. Korišćenjem potiska, uzgona, aerodinamike i gravitacije, avioni uspevaju da ostanu u vazduhu, ne padajući. Razumevanje ovih sila omogućava ne samo sigurno letenje, već i stalni razvoj avijacije ka efikasnijim i naprednijim letelicama koje će nas odvesti još dalje u nebo.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…