Toranj u Wardenclyffeu – Teslin toranj

Toranj u Wardenclyffeu, poznat i kao Teslin toranj, bio je vizionarski projekat Nikole Tesle namenjen za bežični prenos energije i komunikaciju. Ovaj impozantni objekat sa 18 spratova izgrađen je početkom 20. veka u Wardenclyffeu, na Long Ajlendu (SAD). Toranj je predstavljao Teslin pokušaj da revolucioniše način na koji se električna energija i informacije prenose širom sveta.

Toranj u Wardenclyffeu – Teslin toranj

Svrha Teslinog tornja

  • Bežični prenos energije:

    • Tesla je zamislio toranj kao sredstvo za prenos električne energije bežičnim putem, koristeći Zemlju i jonosferu kao provodnike. Njegova ideja bila je da omogući napajanje uređaja na velikim udaljenostima bez upotrebe žica.
    • Na primer, uz pomoć ovog sistema, domovi, fabrike i gradovi mogli su da dobiju električnu energiju direktno iz tornja.
  • Globalni bežični komunikacioni sistem:

    • Toranj je trebalo da služi kao prvi globalni komunikacioni sistem, omogućavajući slanje poruka, zvuka, pa čak i slika bilo gde na planeti. Ovo je bila rana vizija tehnologija koje danas koristimo, poput interneta i bežičnih mreža.
    • Tesla je verovao da bi njegov sistem mogao da poveže svet putem instant prenosa informacija.
  • Osvetljenje sveta:

    • Tesla je planirao da koristi toranj za napajanje bežičnih svetlosnih sistema, uključujući i osvetljenje udaljenih oblasti planete.

Toranj u Wardenclyffeu – Teslin toranj

Kako je trebalo da radi?

Teslin sistem je koristio:

  • Zemlju kao provodnik: Tesla je tvrdio da je moguće preneti energiju kroz Zemlju koristeći rezonantne frekvencije planete.
  • Jonosferu: Toranj je imao kapacitet da emituje energiju u jonosferu, prirodni sloj na visini od oko 50 km koji bi omogućio dalji prenos energije širom sveta.
  • Rezonantni krugovi: Sistem je trebalo da koristi rezonanciju za maksimizaciju efikasnosti prenosa energije.

Zašto toranj nije uspeo?

  • Finansijski problemi:

    • Projekat je finansirao industrijalac J.P. Morgan, ali kada je Morgan shvatio da Teslin izum može omogućiti besplatnu energiju, prestao je da ga podržava jer nije video profit u ovom poduhvatu.
  • Tehnička ograničenja:

    • Tehnologija i znanje tog doba nisu bili dovoljno razvijeni da podrže Teslinu ideju u praksi. Prenos energije kroz velike udaljenosti bio je izuzetno neefikasan.
  • Skepticizam:

    • Tesline ideje često su bile ispred svog vremena, što je izazivalo nepoverenje među naučnicima i investitorima.

Toranj u Wardenclyffeu – Teslin toranj

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

Šta se dogodilo sa tornjem?

  • Toranj nikada nije postao funkcionalan. Napušten je 1906. godine, a kasnije, 1917. godine, toranj je srušen kako bi se pokrili dugovi.

Iako toranj nije ispunio svoju svrhu, Tesline ideje o bežičnom prenosu energije inspirisale su buduće generacije naučnika i inženjera. Danas, tehnologije poput bežičnog punjenja uređaja, satelitske komunikacije i globalnog interneta indirektno nose pečat Tesline vizije.

Toranj u Wardenclyffeu ostaje simbol Teslinog genija i njegove neiscrpne ambicije da promeni svet.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…