Teslina lampa i neonka – kako svetli?

Teslina lampa ili Teslin transformator proizvodi visokofrekventno naizmenično strujno napajanje koje generiše snažno elektromagnetno polje oko sebe. Kada se neonka (ili fluorescentna cev) približi ovom polju, ono indukuje električnu struju unutar gasova koji se nalaze u neonki, izazivajući njihovo pobuđivanje. Rezultat je svetlost koja se vidi u neonki, iako nije fizički povezana s izvorom napajanja.

Teslina lampa i neonka – kako svetli?

Zašto neonka svetli u ruci?

Neonka sadrži gas, obično neon ili argon, koji se lako jonizuje. Kada je izložena snažnom elektromagnetnom polju, elektroni u gasu se pomeraju, stvarajući jonizaciju i oslobađajući energiju u vidu svetlosti. Vaša ruka ne ometa ovaj proces jer ljudsko telo provodi elektromagnetno polje, ali samo polje ne predstavlja opasnost pri niskim energijama.

Na kojoj udaljenosti ovo funkcioniše?

Ova pojava može funkcionisati na udaljenosti od nekoliko centimetara do nekoliko metara, u zavisnosti od snage Teslinog transformatora i intenziteta elektromagnetnog polja. Međutim, pri većim udaljenostima, efikasnost opada jer se polje brzo rasipa.

Teslina lampa i neonka – kako svetli?
Teslina lampa i neonka – kako svetli?

Da li je ovo praktičan način prenosa energije?

Iako Teslin transformator fascinira i demonstrira mogućnost bežičnog prenosa energije, njegova praktična primena za svakodnevno snabdevanje električnom energijom ima ograničenja:

  • Efikasnost: Veliki deo energije se gubi tokom prenosa.
  • Bezbednost: Visokofrekventna elektromagnetna polja mogu biti opasna pri većim snagama.
  • Kontrola: Teško je fokusirati energiju na specifičan uređaj.

Svetlost neonke u blizini Tesline lampe je spektakularna demonstracija principa elektromagnetne indukcije i bežičnog prenosa energije. Iako je Teslin transformator pionirski korak ka bežičnoj budućnosti, moderni sistemi, poput bežičnog punjenja telefona, koriste slične principe ali u mnogo bezbednijim i efikasnijim formama.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…