Tajna svetlećih insekata: Zašto svitac svetli?

Svitac, poznat i kao krijesnica, fascinira ljude širom sveta svojom prirodnom svetlosnom predstavom. Ali zašto zapravo svitac svetli? Odgovor leži u procesu koji se zove bioluminiscencija – hemijska reakcija koja omogućava ovim malim insektima da proizvode svetlost.

Tajna svetlećih insekata: Zašto svitac svetli?

U telu svica nalazi se poseban enzim pod nazivom luciferaza, koji reaguje s molekulom luciferina u prisustvu kiseonika. Ova reakcija oslobađa energiju u obliku svetlosti. Zanimljivo je da je svetlost koju proizvode svici hladna – to znači da ne dolazi do gubitka energije u vidu toplote, kao kod obične sijalice.

Ali zašto svici uopšte svetle? Njihova svetlost ima nekoliko funkcija. Najvažnija je privlačenje partnera tokom sezone parenja. Mužjaci koriste različite šablone treperenja kako bi privukli ženke, koje odgovaraju na svoj specifičan način. Pored toga, ova svetlost može služiti kao upozorenje predatorima da nisu ukusni i da sadrže hemikalije koje mogu biti otrovne.

Tajna svetlećih insekata: Zašto svitac svetli?
Tajna svetlećih insekata: Zašto svitac svetli?

Svitac je pravi primer kako priroda koristi hemiju i biologiju na spektakularan način, pružajući nam prelepe svetlosne predstave tokom letnjih noći.

Ovaj fenomen podseća nas da i mali organizmi, poput svica, kriju velika naučna otkrića koja obogaćuju naše razumevanje prirodnog sveta.

Tajna svetlećih insekata: Zašto svitac svetli?

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…