Kvantna fizika i paralelni univerzumi: Naučna stvarnost ili fantazija?

Kvantna fizika, sa svojim zagonetnim i neintuitivnim konceptima, odavno je fascinirala ne samo naučnike, već i širu publiku. Jedan od najintrigantnijih aspekata kvantne mehanike je mogućnost postojanja paralelnih univerzuma, ideja koja podseća na svet naučne fantastike, ali koja ima korene u stvarnim naučnim teorijama.

Šta je kvantna fizika?

Čarobni svet Kvantne fizike
Čarobni svet Kvantne fizike
Kvantna fizika i paralelni univerzumi: Naučna stvarnost ili fantazija?

Kvantna fizika opisuje svet na nivou najmanjih čestica – atoma i subatomskih čestica poput elektrona i fotona. Ova grana fizike otkriva svet koji funkcioniše po potpuno drugačijim pravilima od onih sa kojima smo navikli da se susrećemo u svakodnevnom životu. U kvantnoj mehanici, čestice mogu biti u više stanja istovremeno (poznato kao superpozicija), mogu se „preplitati“ na daljinu (tzv. kvantna spregnutost), i ponašati se kao talasi ili čestice u zavisnosti od toga kako ih posmatramo.

Jedna od najpoznatijih ilustracija kvantne neobičnosti je Šredingerova mačka, misaoni eksperiment u kojem je mačka istovremeno i živa i mrtva dok ne otvorimo kutiju i ne pogledamo – simbolizujući kvantnu superpoziciju.

Teorija mnogih svetova: Paralelni univerzumi

Ideja paralelnih univerzuma proistekla je iz tumačenja kvantne fizike poznatog kao teorija mnogih svetova. Prema ovom tumačenju, svaki put kada se kvantni događaj odvija, univerzum se deli na dva ili više različitih univerzuma, u kojima se svi mogući ishodi tog događaja ostvaruju. Na primer, ako bacite novčić i on padne na “glavu”, postoji paralelni univerzum u kojem je pao na “pismo”.

Prema teoriji mnogih svetova, živimo u beskonačnom moru univerzuma, gde se sve što se moglo dogoditi, zaista dogodilo – samo u nekom drugom univerzumu. U jednom od tih univerzuma možda nikada niste otišli na fakultet, dok ste u drugom postali poznati naučnik ili umetnik.

Crna rupa u svemiru
Čarobni svet Kvantne fizike
Kvantna fizika i paralelni univerzumi: Naučna stvarnost ili fantazija?

Kvantna mehanika i priroda stvarnosti

Čarobni svet Kvantne fizike
Čarobni svet Kvantne fizike
Kvantna fizika i paralelni univerzumi: Naučna stvarnost ili fantazija?

Zašto kvantna mehanika predlaže ovako dramatične scenarije? Jedan od razloga je da pokušava da objasni ono što naučnici nazivaju kolapsom talasne funkcije. Kada posmatramo kvantni sistem, čin posmatranja prisiljava sistem da se “odluči” za jedno stanje. Pre teorije mnogih svetova, naučnici su smatrali da kvantni objekti “biraju” jedno stanje kada ih posmatramo. Međutim, prema tumačenju mnogih svetova, sva stanja postoje i dalje – samo u različitim univerzumima.

Ovo dovodi do dubokih filozofskih pitanja o prirodi realnosti. Ako se univerzum deli svaki put kada dođe do kvantnog događaja, da li to znači da postoji beskonačan broj verzija vas, mene i sveta u kojem živimo? Da li su naši izbori samo jedna mogućnost u beskonačnoj mreži događaja koja se širi kroz paralelne svetove?

Nauka ili spekulacija?

Iako je teorija mnogih svetova intrigantna, ona ostaje teorijska i ne postoji direktan eksperimentalni dokaz da paralelni univerzumi zaista postoje. Međutim, kvantna fizika je do sada potvrdila mnoge stvari koje su u početku delovale neverovatno, poput kvantne spregnutosti i neodređenosti, pa mnogi naučnici ostavljaju otvorenu mogućnost da bi i ova teorija mogla imati temelje u stvarnosti.

fizika laboratorija
Kvantna fizika i paralelni univerzumi: Naučna stvarnost ili fantazija?

Uticaj na naučnu fantastiku i pop kulturu

fizika laboratorija
Kvantna fizika i paralelni univerzumi: Naučna stvarnost ili fantazija?

Zahvaljujući svojoj misteriji i nesvakidašnjim implikacijama, kvantna fizika i teorija paralelnih univerzuma su postale popularne teme u naučnoj fantastici. Filmovi, knjige i serije poput “Interstellar”, “Stranger Things”, i “Rick and Morty” koriste ideju paralelnih svetova kao okosnicu svojih priča, čime dodatno šire interesovanje za ove teme.

Kvantna fizika je jedna od najdubljih i najzagonetnijih oblasti nauke, a teorija paralelnih univerzuma je možda njen najfascinantniji aspekt. Iako smo još uvek daleko od toga da potvrdimo postojanje paralelnih svetova, sama ideja nas tera da preispitamo našu stvarnost i našu ulogu u njoj.

Dok čekamo naučne dokaze, možda je najuzbudljivija stvar upravo to što kvantna fizika omogućava da maštamo o neograničenim mogućnostima u beskonačnom broju svetova – gde svaki naš izbor vodi ka novom univerzumu.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…