Koji je eksperiment najduže trajao?

Nauka često zahteva vreme, strpljenje i posvećenost, ali neki eksperimenti traju toliko dugo da nadmašuju karijere, pa čak i živote naučnika koji su ih započeli. Jedan od najduže trajućih eksperimenata, poznat kao eksperiment sa kapljicom katrana, započet je davne 1927. godine i traje i danas! Ovaj eksperiment nam pomaže da istražimo neka od osnovnih svojstava materije, uprkos tome što izgleda neverovatno jednostavno.

Koji je eksperiment najduže trajao?

Šta je eksperiment sa kapljicom katrana?

Eksperiment sa kapljicom katrana započeo je profesor Tomas Parnel sa Univerziteta Kvinslend u Australiji kako bi pokazao da katran, iako deluje čvrsto, zapravo predstavlja veoma viskoznu tečnost. Katran, materijal koji se koristi za asfaltiranje i hidroizolaciju, pokazuje svojstva tečnosti kada se posmatra na duže vremenske periode. Eksperiment se sastoji od levka ispunjenog katranom koji polako, izuzetno polako, stvara kapljice koje padaju, pokazujući koliko je katran viskozan.

Koji je eksperiment najduže trajao?

Koliko kapljica je do sada palo?

Prva kapljica pala je 1938. godine, 11 godina nakon početka eksperimenta! Do danas je palo samo devet kapljica, a svaka od njih pada otprilike na deset godina. To znači da eksperiment pokazuje koliko je katran otporan na promene oblika – on teče, ali toliko sporo da je potreban ogroman vremenski period da bi se videli bilo kakvi efekti.

Koji je eksperiment najduže trajao?

Zašto je eksperiment važan?

Eksperiment sa katranom je važan jer pokazuje kako materijali mogu da poseduju svojstva i tečnosti i čvrstih tela u zavisnosti od vremenskog okvira posmatranja. Studiranje ovakvih svojstava može imati primene u različitim oblastima, od materijalnih nauka do razumevanja ponašanja materijala pod visokim pritiskom ili u ekstremnim uslovima.

Koji je eksperiment najduže trajao?

Nove tehnologije i posmatranje uživo

Godine 2000, Univerzitet Kvinslend je instalirao kameru kako bi omogućio naučnicima i javnosti da prate eksperiment uživo preko interneta. Nažalost, kamera nije uhvatila trenutak pada kapljice 2000. godine zbog tehničkog kvara, ali kasnije kapljice su uspešno snimljene. Danas je eksperiment postao simbol naučnog strpljenja i često se koristi kao inspiracija za mlade naučnike.

Koji je eksperiment najduže trajao?

Najdugotrajniji naučni eksperiment

Eksperiment sa kapljicom katrana danas drži Ginisov rekord za najduže kontinuirani eksperiment na svetu. Iako deluje jednostavno, ovaj eksperiment predstavlja fascinantan pogled na fiziku materijala i pokazuje kako nauka može da otkrije skrivene osobine materije, čak i kroz eksperimente koji traju skoro čitav vek.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…