Koje životinje su prirodni izvori svetlosti?

U svetu prirode postoje fascinantna stvorenja koja mogu da proizvode svetlost iz svojih tela, a ovaj fenomen naziva se bioluminiscencija. Ove svetleće životinje koriste svetlost za različite svrhe: od privlačenja partnera i komunikacije do zastrašivanja predatora. Da bismo razumeli kako i zašto svetle, hajde da pogledamo neke od najpoznatijih “prirodnih izvora svetlosti”.

Koje životinje su prirodni izvori svetlosti?

Svici – noćne lampe prirode

Svici su verovatno najpoznatiji primer bioluminiscentnih životinja. Ovi mali insekti koriste svetlost da privuku partnere, proizvodeći svetlost kroz hemijsku reakciju između luciferina i enzima luciferaze, koji se nalaze u njihovom telu. Svici koriste svetlost i kao oblik komunikacije, pa svaki vrsta ima svoj specifičan “svetlosni jezik”.

Dubokomorski ribe – svetlost u tami okeana

U mračnim dubinama okeana, gde Sunčeva svetlost ne može da dopre, mnoge vrste riba razvile su sposobnost bioluminiscencije. Primeri uključuju ribu svetionik i čuvenog “anglerfisha” ili ribu s “lampom”, koja koristi svetleću antenu na glavi kako bi privukla plen u svoj mrak. Svetlost im omogućava i da prežive tako što zbunjuju ili zastrašuju predatore.

Meduze – plavičasti sjaj okeana

Meduze, kao što je vrsta poznata kao “Aequorea victoria”, takođe proizvode svetlost. Njihova svetlost je uglavnom plavičasta, što je efikasno za komunikaciju i zbunjivanje predatora u tamnim morskim dubinama. Njihova bioluminiscentna proteina, GFP (green fluorescent protein), ima ključnu ulogu u biološkim istraživanjima i danas je prisutan u mnogim laboratorijama širom sveta.

Koje životinje su prirodni izvori svetlosti?
Koje životinje su prirodni izvori svetlosti?

Gljive – svetlucavi prizori u šumi

Iako nisu životinje, neke vrste gljiva, poput Panellus stipticus, poznate su po tome što svetle u mraku. Ovaj fenomen, poznat kao “foxfire”, može se videti u mračnim, vlažnim šumama. Svetleće gljive su privukle pažnju naučnika koji pokušavaju da otkriju kako koriste bioluminiscenciju za privlačenje insekata koji im pomažu u širenju spora.

Plankton – svetlucanje okeana

Svetlucavi plankton, poznat kao dinoflagelati, može da zasvetli kada je uznemiren – na primer, kada talasi premeštaju vodu ili kada ribe plivaju kroz njih. Ovaj efekat stvara prelepe prizore svetlucavih talasa u vodi, često se viđaju u toplijim okeanima.

Koje životinje su prirodni izvori svetlosti?

Zašto su ove životinje svetleće?

Razlozi za bioluminiscenciju su raznovrsni. Neki organizmi koriste svetlost da bi preplašili predatore, privukli partnera ili jednostavno komunicirali sa drugim jedinkama. Svetlost im može pomoći i u lovu, kao što je to slučaj kod riba “s lampom”, koje koriste svetleće organe kao mamce za plen.

Kako funkcioniše bioluminiscencija?

Bioluminiscencija nastaje kada molekuli luciferina reaguju sa kiseonikom pod dejstvom enzima luciferaze. Ova reakcija oslobađa energiju u obliku svetlosti, a boja može varirati od zelene i plave do crvene, u zavisnosti od vrste organizma i hemijskih reakcija koje se dešavaju.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…