Ko je Mileva Marić Ajnštajn?

Mileva-Maric-Ajnstajn-2

Mileva Marić Ajnštajn bila je srpska matematičarka i fizičarka, poznata po tome što je bila supruga Alberta Ajnštajna, jednog od najpoznatijih naučnika u istoriji. Rođena je 1875. godine u Titelu, koji se tada nalazio u Austrougarskoj Monarhiji (današnja Srbija).

Mileva je pokazala izuzetan talenat za matematiku još u mladosti i, uprkos društvenim predrasudama prema obrazovanju žena, uspela je da studira na renomiranoj Visokoj školi za devojke u Novom Sadu.

Mileva-Maric-Ajnstajn-1

Nakon diplomiranja, upisala je Politehnički institut u Zürichu, gde je postala prva žena koja je pohađala odeljenje za fiziku.

Mileva-i-Albert-Ajstajn-1

U Zürichu je Mileva upoznala Alberta Ajnštajna, koji je takođe bio student na istom institutu. Zajedno su razvili blisku vezu i 1903. godine su se venčali. Imali su dvoje dece, sina Hansa Alberta i sina Eduarda. Međutim, njihov brak bio je pun izazova i na kraju su se razveli 1919. godine.

Mileva je doprinela Ajnštajnovim naučnim radovima i smatra se da je imala značajnu ulogu u njegovim ranim dostignućima. Mnogi istraživači veruju da je ona doprinela Ajnštajnovoj teoriji relativnosti, posebno u vezi s matematičkim formulacijama.

Mileva-i-Albert-Ajstajn

 Ipak, tačan obim njenog doprinosa i uloge u Ajnštajnovom radu i dalje je predmet debate među naučnicima.

Mileva-sa-decom

Nakon razvoda, Mileva je nastavila svoju akademsku karijeru, ali nije ostvarila veći uspeh u fizici. Borila se s zdravstvenim problemima i socijalnim izazovima. Kasnije je živela povučeno i radila kao učiteljica. Preminula je 1948. godine u Cirihu, Švajcarska.

Iako je Mileva Marić Ajnštajn često bila u senci svog supruga, njen doprinos na polju matematike i nauke, kao i njena borba za obrazovanje žena, i dalje je važan deo naučne i feminističke istorije. Njeno nasleđe ostaje podložno istraživanju i tumačenju, ali je nedvosmisleno ostavila trag u istoriji nauke.

Mileva-i-Albert-sa-bebom

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…