Kako je otkrivena radioaktivnost?

Otkrivanje radioaktivnosti bilo je slučajno, ali to otkriće promenilo je svet nauke zauvek. U kasnom 19. veku, kada su naučnici istraživali prirodu svetlosti i energije, francuski fizičar Anri Bekerel napravio je otkriće koje će ga svrstati među najveće pionire moderne fizike.

Slučajnost koja je promenila sve

Anri Bekerel – Kako je otkrivena radioaktivnost?

Godine 1896. Anri Bekerel proučavao je fluorescenciju i fosforescenciju – procese u kojima određeni materijali emituju svetlost nakon što su izloženi sunčevoj svetlosti. Bekerel je koristio mineral uranijumove soli kako bi ispitao može li ovaj materijal da emituje zračenje nakon izlaganja sunčevoj svetlosti.

Bekerelova fotografska ploča – Kako je otkrivena radioaktivnost?

Nakon nekoliko dana oblačnog vremena, kada nije bilo sunca, Bekerel je odložio uzorke uranijumove soli umotane u crni papir na fotografsku ploču, ne očekujući nikakvu reakciju. Kada je kasnije razvio ploču, Bekerel je primetio da je ona zamračena, kao da je bila izložena svetlosti. Uočio je da je uranijum, čak i bez sunčevog svetla, ispuštao nevidljivo zračenje koje je uticalo na fotografsku ploču.

Dalja istraživanja i definisanje radioaktivnosti

Marije i Pjera Kiri – Kako je otkrivena radioaktivnost?

Bekerelovo otkriće izazvalo je interes među naučnicima, posebno kod Marije i Pjera Kiri, koji su dalje proučavali ovaj fenomen. Kiri su otkrili da i drugi materijali, poput radijuma i polonijuma, takođe emituju zračenje. Marija Kiri nazvala je ovu pojavu “radioaktivnost”, otkrivši da neki elementi prirodno emituju energiju u obliku zračenja.

Kako je otkriće promenilo nauku?

Bekerelovo otkriće izazvalo je interes među naučnicima, posebno kod Marije i Pjera Kiri, koji su dalje proučavali ovaj fenomen. Kiri su otkrili da i drugi materijali, poput radijuma i polonijuma, takođe emituju zračenje. Marija Kiri nazvala je ovu pojavu “radioaktivnost”, otkrivši da neki elementi prirodno emituju energiju u obliku zračenja.

Nasleđe otkrića

Danas znamo da je radioaktivnost prisutna svuda u prirodi i da igra važnu ulogu u oblikovanju sveta kakav poznajemo. Bekerelovo otkriće bilo je prvi korak ka razumevanju energije i materije na fundamentalnom nivou, a bez njega moderna fizika i nuklearna tehnologija ne bi bile iste.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…