Kako funkcionišu bežični punjači?

Bežični punjači postaju sve popularniji, omogućavajući punjenje mobilnih telefona, pametnih satova i drugih uređaja bez potrebe za kablovima. Ali kako ta tehnologija zapravo funkcioniše? Da bismo to razumeli, potrebno je da se upoznamo sa osnovama fizike elektromagnetizma.

Osnovni princip: Elektromagnetna indukcija

Kako funkcionišu bežični punjači?

Suština bežičnog punjenja leži u fenomenu poznatom kao elektromagnetna indukcija, koji je prvi otkrio engleski fizičar Majkl Faradej u 19. veku. Elektromagnetna indukcija je proces u kojem se električna struja generiše u provodniku (kao što je zavojnica) kada se taj provodnik nađe u promenljivom magnetnom polju.

Bežični punjač koristi zavojnicu za stvaranje promenljivog magnetnog polja. Kada postavite uređaj koji podržava bežično punjenje (koji takođe sadrži zavojnicu) na punjač, ovo promenljivo magnetno polje indukuje električnu struju u zavojnici uređaja, čime se omogućava punjenje baterije.

Koraci bežičnog punjenja

  1. Stvaranje magnetnog polja: Kada uključite bežični punjač u struju, električna energija iz utičnice prolazi kroz zavojnicu u punjaču, stvarajući magnetno polje oko nje. Ovo polje se konstantno menja jer struja oscilira.

  2. Prenos energije: Uređaj koji se puni sadrži drugu zavojnicu. Kada postavite uređaj na punjač, zavojnica u uređaju ulazi u kontakt sa magnetnim poljem punjača. Ova interakcija indukuje električnu struju u zavojnici uređaja.

  3. Punjenje baterije: Struja koja se generiše u zavojnici uređaja koristi se za punjenje njegove baterije. Ovaj proces se odvija bez fizičkog povezivanja uređaja sa izvorom struje – sve je zasnovano na prenosu energije putem magnetnog polja.

Kako funkcionišu bežični punjači?

Efikasnost i ograničenja

Kako funkcionišu bežični punjači?

Iako je bežično punjenje praktično, ono nije uvek jednako efikasno kao tradicionalno punjenje kablom. Gubitak energije može se javiti tokom prenosa zbog zagrevanja ili nepravilnog postavljanja uređaja. Takođe, udaljenost između punjača i uređaja mora biti veoma mala, jer se snaga magnetnog polja smanjuje sa rastojanjem.

Budućnost bežičnog punjenja

Iako trenutni bežični punjači rade na principu bliske elektromagnetne indukcije, tehnologija se razvija ka bežičnom prenosu energije na većim udaljenostima. Naučnici istražuju upotrebu rezonantne indukcije i mikrotalasa kako bi omogućili punjenje uređaja na udaljenosti od nekoliko metara, što bi učinilo bežično punjenje još praktičnijim i dostupnijim.

Kako funkcionišu bežični punjači?

Bežični punjači su primer kako primena osnovnih zakona fizike može olakšati svakodnevni život. Zahvaljujući elektromagnetnoj indukciji, možemo puniti naše uređaje jednostavno stavljajući ih na punjač, bez upotrebe kablova. Iako tehnologija ima neka ograničenja, njen dalji razvoj obećava svet u kojem ćemo svoje uređaje puniti potpuno bežično, čak i dok ih koristimo.

Ovaj inovativni pristup je ne samo koristan, već i impresivan dokaz koliko fizika igra važnu ulogu u našim modernim životima.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…