Fizika u sportu

Primenom fizike u sportu, moguće je bolje razumeti i unaprediti sportske performanse, poboljšati tehnike i strategije, kao i smanjiti rizik od povreda. Fizika igra ključnu ulogu u mnogim sportskim disciplinama, od fudbala i košarke do plivanja, skijanja i atletike. Evo nekoliko primera primene fizike u sportu.

Dinamika i kinematika

Dinamika se odnosi na proučavanje uzroka kretanja, dok kinematika opisuje samo kretanje bez obzira na uzroke. Primena ovih principa pomaže sportistima da poboljšaju efikasnost pokreta. Na primer, u skoku u dalj ili vis, znanje o zakonima kinematike omogućava sportistima da odrede optimalan ugao odskoka i brzinu trčanja kako bi postigli najveću moguću daljinu.

Mehanika tela

uvodna-1

Znanje o mehanici tela omogućava sportistima da razumeju kako primeniti snagu i efikasno koristiti mišiće i zglobove za izvođenje pokreta. U sportovima poput gimnastike, umetničkog klizanja ili rvanja, sportisti moraju razumeti ravnotežu, rotaciju i centrifugalnu silu kako bi izvodili složene pokrete i održavali stabilnost.

Aerodinamika

Aerodinamika je važna u sportovima poput biciklizma, skijanja, automobilizma ili tenisa. Razumevanje aerodinamičkih sila pomaže sportistima da smanje otpor vazduha i postignu veću brzinu ili kontrolu. Na primer, biciklisti koriste aerodinamičke položaje tela i specijalne oblike kaciga kako bi smanjili otpor vazduha i poboljšali efikasnost.

Sila i energija

Poznavanje principa o sili i energiji može biti ključno u sportovima poput boksa, bejzbola ili golfa. Razumevanje kinetičke i potencijalne energije pomaže sportistima da optimizuju svoje udarce i povećaju brzinu i snagu. Takođe, sile koje deluju na telo tokom sudara ili kontakt sportova mogu se analizirati kako bi se minimizirao rizik od povreda.

Optika

Optika ima primenu u sportovima poput streljaštva, golfa i bejzbola. Sportisti koriste zakone svetlosti i optike kako bi precizno nanišanili ili procenili udaljenost do cilja. Na primer, golferi koriste laserske uređaje za merenje udaljenosti do rupe kako bi izabrali pravu palicu i snagu udarca.

Biciklisti koriste specijalne naočare sa kojima mogu gledati pod uglom od 90 stepeni. Zbog aerodinamičnog položaja tela biciklisti moraju biti savijeni i gledati u pod. Korišćenjem ovih naočara oni mogu gledati ispred sebe i ako im je glava savijena. U stvari gledate dole, a vidite sve što se dešava ispred vas.

Ovo su samo neki od mnogih načina na koje fizika pomaže sportistima da postignu željene rezultate.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…