Da li je 5G mreža opasna za ljude?

Da li je 5G mreža opasna za ljude?

5G mreža je peta generacija mobilnih mreža, a predstavlja sledeći korak u evoluciji bežičnih komunikacija. Koristi širok spektar frekvencija elektromagnetnih talasa kako bi pružila različite performanse i mogućnosti. Ovi frekvencijski opsezi su od 600 MHz do 100 GHz i mogu  se podeliti u tri osnovne kategorije.

Niska frekvencija (sub-6 GHz)

Ovi opsezi uključuju frekvencije niže od 6 GHz i obuhvataju spektralne pojaseve koji su već korišćeni u prethodnim generacijama mreža. To uključuje opsege poput 600 MHz, 2,4 GHz i 3,5 GHz. Niske frekvencije imaju veći domet i mogu prodirati kroz prepreke, što ih čini pogodnim za širenje signala u ruralnim i urbanim sredinama.

Da li je 5G mreža opasna za ljude?

Srednja frekvencija (mmWave - milimetarski talasi)

Da li je 5G mreža opasna za ljude?

Milimetarski talasni opsezi obuhvataju frekvencije iznad 24 GHz. Ovi opsezi omogućavaju veće brzine prenosa podataka, ali imaju znatno kraći domet i zahtevaju gustu infrastrukturu baznih stanica zbog svoje kratke talasne dužine. Milimetarski talasi su karakteristični za visoke brzine 5G mreže, ali se često koriste samo u urbanim sredinama.

Visoka frekvencija (mmWave - izuzetno visoke frekvencije)

Ovi opsezi obuhvataju frekvencije iznad 100 GHz. Oni se takođe koriste za visoke brzine prenosa podataka i primenjuju se u delovima 5G mreže. Međutim, izuzetno visoke frekvencije imaju najkraći domet i zahtevaju gustu infrastrukturu.

Da li je 5G mreža opasna za ljude?

Elektromagnetni talasi su različitih frekvencija, a niske frekvencije se obično smatraju manje energičnim, dok veće frekvencije nose više energije. Ovi talasi se šire kroz prostor i mogu prolaziti kroz ljudsko telo, ali to ne znači nužno da ozračuju čoveka na štetan način.

Da li je 5G mreža opasna za ljude?

Da li je 5G mreža opasna za ljude?

Do sada nema naučnih dokaza koji ukazuju na to da je 5G mreža štetna po ljudsko zdravlje pri nivoima izloženosti koji su u skladu sa sigurnosnim smernicama i standardima. 5G mreža koristi radiofrekvencijske signale niže snage od prethodnih generacija mobilnih mreža i radi unutar frekvencijskih opsega koji su pažljivo regulisani kako bi se obezbedila bezbednost.

Međutim, postoji zabrinutost i dezinformacije koje su se širile u vezi sa 5G mrežom, uključujući teorije zavera koje tvrde da je ona štetna po zdravlje. Ova zabrinutost nije potkrepljena validnim naučnim istraživanjima.

Da li je 5G mreža opasna za ljude?

Nekoliko relevantnih organizacija, uključujući Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) i Federalnu komisiju za komunikacije u Sjedinjenim Američkim Državama (FCC), sprovodi istraživanja i procene radi ocene potencijalnih rizika po zdravlje od radiofrekvencijskog zračenja. Prema njihovim procenama, trenutni dokazi ne podržavaju tvrdnje o štetnosti 5G mreže pri nivoima izloženosti koji su uobičajeni u svakodnevnom okruženju.

Da li je 5G mreža opasna za ljude?

Ipak, kao i u slučaju bilo koje tehnologije, važno je nastaviti praćenje istraživanja i primenjivati odgovarajuće sigurnosne smernice i standarde kako bi se obezbedilo da se 5G mreža i druge bežične tehnologije koriste na način koji minimizira potencijalne rizike. Takođe je važno razlikovati između naučno utemeljenih informacija i dezinformacija koje se mogu širiti putem društvenih medija i drugih kanala komunikacije.

 

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

Šta nam donosi 5G mraža?

5G mreža je peta generacija mobilnih mreža, a predstavlja sledeći korak u evoluciji bežičnih komunikacija. Ova nova tehnologija donosi brojne unapređenja u odnosu na prethodne generacije, kao što su 2G, 3G i 4G (LTE). Evo nekoliko ključnih karakteristika 5G mreže.

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…