FIZIKA ZA OSNOVNU ŠKOLU
1. Da li je lupa sabirno ili rasipno sočivo?
2. Kolika je udaljenost jasnog vida?
3. Mikroskop ima dva sočiva. Koja su sočiva u pitnju?
4. Gde se koriste konkavna, a gde konveksna ogledala?
5. Zašto na ambulantnim kolima piše naopaček AMBULANCE?
Lupa služi za uvećanje bliskih malih, ali ne suviše sitnih predmeta. To je sabirno sočivo male žižne daljine. Da bismo videli što veći lik predmeta lupu treba staviti uz samo oko, a udaljenos lupe od predmeta podešavati tako da lik bude na udaljenosti jasnog vida. Udaljenost jasnog vide je 25cm. (d=25cm)
Uvećanje lupe računamo po obrascu: 𝑈=𝑑/𝑓 𝑑=25𝑐𝑚 – daljina jasnog vida 𝑓 – žižna daljina
Uvećanje lupe može biti do 10 puta.
Mirkoskop se koristi za posmatranje veoma sitnih predmeta, nevidljivih za ljudsko oko. Uvećanje mikroskopa računamo po obrascu: 𝑈=𝑈𝑜𝑏∙𝑈𝑜𝑘 𝑈𝑜𝑏 uvećanje objektiva 𝑈𝑜𝑘 uvećanje okulara
Uvećanje mirkoskopa može biti do 2500 puta.
Da li znato zašto na kolima hitne pomoći piše AMBULANCE naopačke? Kada vozač automobila na svom retrovizoru vidi kola hitne pomoći moži da pročita da na njima piše AMBULANCE.
Optički instrumenti su uređaji koji koriste prelamanje i refleksiju svetlosti kako bi manipulisali i analizirali svetlosne signale. Evo nekoliko zanimljivosti o optičkim instrumentima:
Prvi mikroskop je izumio Antonie van Leeuwenhoek, holandski naučnik, oko 1670. godine. On je koristio malene sočiva za povećanje objekata i otkrio mikroorganizme, što je bio revolucionarni korak za razumevanje sveta mikroskopske biologije.
Teleskop je astronomski instrument koji omogućava posmatranje udaljenih nebeskih tela. Galileo Galilej, italijanski naučnik, napravio je prvi teleskop 1609. godine. Njegov teleskop je omogućio revolucionarno posmatranje Meseca, Jupiterovih meseca i drugih astronomskih objekata.
Teleskopi se mogu klasifikovati kao refraktore ili reflektore, u zavisnosti od načina kako sakupljaju i fokusiraju svetlost. Refraktori koriste sočiva za sakupljanje svetlosti, dok reflektori koriste ogledala. Refraktori se obično koriste u manjim teleskopima, dok su reflektori efikasniji za sakupljanje svetlosti u većim teleskopima.
Spektrometar je instrument koji se koristi za analizu svetlosti. On razlaže svetlost na spektralne boje i omogućava proučavanje karakterističnih linija i spektralnih osobina materijala. Spektrometri se koriste u mnogim naučnim disciplinama, uključujući hemiju, fiziku, astronomiju i biologiju.
Laser je intenzivan i usmeren snop koherentne svetlosti. Laserski uređaji imaju široku primenu u industriji, medicini, istraživanju i komunikacijama. Oni se koriste za rezanje, zavarivanje, merenje, holografiju, medicinske tretmane i još mnogo toga.
Kamere su optički instrumenti koji koriste sočiva i senzore za snimanje slika i video zapisa. Od primitivnih kamere sa filmskim trakama do modernih digitalnih kamera, tehnologija kamera se konstantno razvija i omogućava nam da zabeležimo i delimo trenutke naših života na kvalitetan način.
Projektori su optički uređaji koji koriste sočiva i svetlosne izvore kako bi prikazali slike ili video snimke na velikim površinama, poput platna ili zida. Projektori se koriste u prezentacijama, bioskopima, obrazovnim ustanovama i drugim mestima gde je potrebno prikazivanje sadržaja velikom grupom ljudi.
Fiberoptika je tehnologija koja koristi vlakna od stakla ili plastike za prenos svetlosti na velike udaljenosti. Ova tehnologija se široko koristi u telekomunikacijama za brz prenos podataka putem optičkih vlakana. Fiberoptika takođe ima primenu u medicini, industriji, vojsci i drugim oblastima.
Endoskop je optički instrument koji se koristi u medicini za vizuelno pregledanje unutrašnjosti tela pacijenta. Endoskop se sastoji od fleksibilne cevi sa sočivom i svetlosnim izvorom na jednom kraju. Ovaj instrument omogućava lekarima da prate unutrašnje organe, dijagnostikuju stanja i obavljaju hirurške zahvate sa minimalno invazivnim pristupom.
VR naočare su optički instrumenti koji koriste sočiva i senzore kako bi korisnicima pružile iskustvo uronjene virtuelne stvarnosti. Ove naočare stvaraju iluziju 3D sveta koji se kreće sa korisnikom i omogućavaju interakciju sa virtuelnim okruženjem. One se koriste u zabavi, obrazovanju, simulacijama i drugim oblastima.
Optički instrumenti su neodvojivi deo našeg svakodnevnog života i imaju široku primenu u mnogim industrijama i naučnim disciplinama. Od istraživanja svemira do istraživanja mikrosveta, od snimanja lepih trenutaka do analize materijala, ovi instrumenti nam omogućavaju da bolje razumemo svet oko nas i primenimo tu sposobnost na različite načine.