FIZIKA ZA OSNOVNU ŠKOLU
1. Kolika je normalna sile reakcije podloge koja deluje na telo ako je sila trenja 200 N, a koeficijent trenja 0,5?
2. Andrijana vuče sanke mase 4 kg po horizontalnoj podlozi.Izračunaj silu trenja ako je koeficijent trenja između sanki i snega 0,07.
3. Sila trenja između knjige i stola je 500 mN. Koliki je koeficijent trenja ako je masa knjige 800 g ?
4. Nemanja gura kutiju po podu. Odredi masu kutije ako je sila trenja 5N, a koeficijent trenja 0,2.
5. Mačak Marko pokušava da pomeri kutiju kaja miruje na horizontalnoj podlozi delujući na nju silom od 13N. Kolika je sila trenja između kutije i podloge ?
6. Težina ormara je 0,8 kN. Kolika je sila upotrebljena za guranje ormara po horizontalnoj podlozi konstantnom brzinom ako je koeficijent trenja 0,5?
7. Kutija mase 50 kg klizi po horizontalnom podu pod dejstvom vučne sile 500N paralelno sa podom. Kolika je razultujuća sila? Koliko je ubrzanje tela? Koeficijent trenja između kutije i poda je 0,4.
8. Jasmina u supermarketu gura kolica mase 20kg ubrzanjem 0,3 𝑚/𝑠2 . Kolikom silom Jasmina gura kolica ako je koeficijent trenja izmežu točkova i poda 0,05 ?
9. Biciklista je presto da okreće pedale i pustio da ce bicikl zaustavi bez kočenja na horizontalnom putu. Koliko je ubrzanje ako je koeficijent trenja između točkova i puta 0,03?
10. Vozač motocikla pri brzini 20 𝑚/𝑠 počinje da koči po horizontalnom putu. Koliko mu je vremena potrebno da se zaustavi ako je koeficijent trenja između točkova i asfalta 0,5? Koliki je put prešao do zaustavljanja?
Sila trenja zadaci
Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći pri rešavanju zadataka iz oblasti fizike koji uključuju sile trenja.
Počnite identifikacijom svih poznatih veličina u zadatku. To može uključivati vrednosti normalne sile, koeficijenta trenja, površina u kontaktu ili brzinu objekta. Jasnije razumevanje poznatih veličina olakšava primenu relevantnih jednačina.
Identifikujte da li se radi o statičkom trenju ili kliznom trenju. Ovo će vam pomoći da odredite odgovarajuću jednačinu ili pristup rešavanju zadatka.
U većini slučajeva, silu trenja možete izračunati primenom Njutnovog zakona trenja, koji kaže da je sila trenja proporcionalna normalnoj sili i može se izraziti kao F trenja = μN, gde je μ koeficijent trenja.
Vežbajte rešavanje različitih zadataka iz oblasti sila trenja kako biste stekli veštine i razumevanje koncepta. Koristite različite scenarije koji uključuju različite površine, koeficijente trenja i druge promenljive.
U nekim zadacima može biti potrebno uzeti u obzir i druge sile koje deluju na objekat, kao što su gravitacija ili sile koje se primenjuju na objekat. Razumeti ravnotežu sila i primeniti zakone dinamike kako biste dobili tačnije rezultate.
U nekim zadacima može biti potrebno utvrditi da li će objekat početi da se kreće ili ostati u mirovanju. Ovo se odnosi na graničnu vrednost sile trenja (granična sila trenja) koja treba biti prevaziđena kako bi se pokrenuo objekat.
Kada završite sa rešavanjem zadatka, proverite logičnost rezultata. Uverite se da su jedinice i veličine rezultata očekivane u datom kontekstu zadatka. Ako rezultati nisu logični, pregledajte svoje računanje kako biste pronašli eventualne greške.
Redovna vežba rešavanja zadataka iz oblasti sila trenja pomaže u jačanju razumevanja i veštine primene relevantnih principa i jednačina.