FIZIKA ZA OSNOVNU ŠKOLU
1. Šta je sila potiska?
2. Kada će telo da pliva na površini tečnosti?
3. Kada će telo da lebdi u tečnosti?
4. Kada će telo da tone u tečnosti?
5. Kako glasi obrazac za silu potiska?
6. Navedi primere sile potiska u tečnostima i gasovima?
7. Kako glasi Arhimedov zakon?
Sigurno ste pokušali u vodi da podignete kamen. Primetili ste da je kamen lakši u vodi nego u vazduhu. Takođe ste sigurno pokušali da se igrate loptom u vodi. Ukoliko pokušate loptu da potopite u vodu primetili ste da je neka sila gura ka površini vode. Odgovor za sve je SILA POTISKA.
Verovatno vas interesuje kako čovek hoda u balonu na površini vode?
Zašto baloni sa helijumom lete?
𝑉 = 𝑎 ∙ 𝑎 ∙ 𝑎 za kocku 𝑉 = 𝑎 ∙ 𝑏 ∙ 𝑐 za kvadar
𝜌0 = 1000 𝑘𝑔/𝑚3 = 1 𝑔𝑐𝑚3 za vodu 𝐹𝑝 – sila potiska (N) 𝜌0 – gustina tečnosti ili gasa (𝑘𝑔/𝑚3) 𝑔 = 10 𝑁/𝑘𝑔 𝑉𝑝 – zapremina potopljenog dela tela 𝐹𝑝 = 𝜌0 ∙ 𝑔 ∙ 𝑉𝑝 𝐹𝑡 = 𝑚 ∙ 𝑔 𝐹𝑡 – sila teže (N) 𝑚 – masa tela (kg) 𝑔 = 10 𝑁/𝑘𝑔 𝑄 = 𝑚 ∙ 𝑔
Sila potiska čini da tela budu lakša u vodi nego u vazduhu. Ima veritikalan pravac i smer naviše. Deluje na tela u tečnosti i gasovima.
𝑸𝒗𝒂𝒛𝒅𝒖𝒉𝒖 = 𝟏𝟓𝟎𝑵 𝑸𝒕𝒆č𝒏𝒐𝒔𝒕𝒊 = 𝟏𝟑𝟎𝑵 𝑭𝒑 = 𝑸𝒗𝒂𝒛𝒅𝒖𝒉𝒖 − 𝑸𝒕𝒆č𝒏𝒐𝒔𝒕𝒊 𝑭𝒑 = 𝟏𝟓𝟎 𝑵 − 𝟏𝟑𝟎 𝑵 𝑭𝒑 = 𝟐𝟎 𝑵
Priču o Arhimedu i trenutku „Eureka“ napisao je rimski arhitekta Vitruvije. Arhimed je bio grčki fizičar, matematičar, pronalazač i inženjer.
Krajem prvog veka, kralj Sirakuze „Hijeron II“ pozvao je Arhimeda da proveri čistuću svoje nove krune, a da joj nije naneo nikakvu štetu. Želeo je da zna da li je njegova kruna od čistog zlata ili ne.
Za Arhimeda ovo je bio veliki izazov. U to vreme nije imao aparaturu kojom bi izmerio zapreminu krune i odredio njenu gustinu.
Jednog dana dok je ulazio u kadu koja je bila do vrha puna, video je da se voda izliva iz nje. Tada je došao do zaključka kako može izmeriti zapreminu krune.
Arhimed je bio toliko srećan svojim pronalaskom da je tako go otrčao do kralja uzvikujući EUREKA, EUREKS, što znači pronašao sam.
𝐷𝐼𝑅𝐼Ž𝐴𝐵𝐿 – 𝑙𝑒𝑏𝑑𝑖 𝑢 𝑣𝑎𝑧𝑑𝑢ℎ𝑢 𝑧𝑎ℎ𝑣𝑎𝑙𝑗𝑢𝑗𝑢ć𝑖 𝑠𝑖𝑙𝑖 𝑝𝑜𝑡𝑖𝑠𝑘𝑎 𝐿𝐸𝑇𝐸Ć𝐼 𝐵𝐴𝐿𝑂𝑁𝐼 – 𝑙𝑒𝑏𝑑𝑒 𝑢 𝑣𝑎𝑧𝑑𝑢ℎ𝑢 𝑧𝑎ℎ𝑣𝑎𝑙𝑗𝑢𝑗𝑢ć𝑖 𝑠𝑖𝑙𝑖 𝑝𝑜𝑡𝑖𝑠𝑘𝑎 𝐵𝐴𝐿𝑂𝑁𝐼 𝑆𝐴 𝐻𝐴𝐿𝐼𝐽𝑈𝑀𝑂𝑀 – lete zahvaljujući sili potiska
SILA POTISKA DELUJE NA TELA U TEČNOSTI I GASOVIMA