FIZIKA ZA OSNOVNU ŠKOLU
1. Ako nedeformisanu oprugu istegnemo silom 50 N ona se izduži za 3 cm. Za koliko će se izdužiti opruga kada na nju delujemo silom 200 N?
2. Ako nedeformisanu orpugu sabijemo silom od 20 N dužina joj se smanji za 5cm. Kolikom silom treba delovati na istu oprugu da bi se izdužila za 15cm?
3. Pri istezanju elastične opruge dužine 300 mm silom intenziteta 30N, dužina opruge je 350mm. Za koliko će se izdužiti opruga kada je istegnemo silom 120N?
4. Elastična opruga u nedeformisanom stanju ima dužinu 13cm. Kada se opruga razvuče ima dužinu 13,5 cm, a sila elastičnosti je 20N. Za koliko bi trebalo sabiti istu oprugu (iz nedeformisanog stanja) da bi sila elastičnosti bila 30N?
5. Kada je nedeformisana, elastična opruga ima dužinu 13cm. Ako se ona razvuče silom 2,5 N, dužina joj je133mm. Kolika je dužina opruge, ako se ona (iz nedeformisanog stanja) sabije silom 45N?
Zadaci – Elastična sila
Zadaci Elastična sila
Hukov zakon elastičnosti je osnovni koncept za razumevanje elastične sile. Naučite formulaciju F = k * x i razumite ulogu svake promenljive. Konstanta elastičnosti (k) je specifična za svaki materijal i može biti data u zadatku. Deformacija (x) je promena dužine ili pomeranje materijala.
Kao i kod svakog zadatka, pažljivo pročitajte uslove i razumite šta se od vas traži. Identifikujte poznate i nepoznate veličine u zadatku.
Ako konstanta elastičnosti (k) nije data u zadatku, pokušajte je izračunati korišćenjem dostupnih informacija. To može uključivati merenje sile i deformacije ili upoređivanje sa poznatom vrednošću za isti materijal.
Dijagram je korisno sredstvo za vizuelizaciju situacije i razumevanje delovanja elastične sile. Nacrtajte telo koje se deformiše, označite pravac sile i deformacije, i prikažite sve poznate sile i veličine.
Koristite Hukov zakon elastičnosti (F = k * x) kako biste izračunali nepoznate veličine. Ako je poznata sila ili deformacija, možete koristiti zakon da izračunate drugu veličinu.
Prilikom računanja, obratite pažnju na pravilan pravac sila i deformacija. Takođe, proverite da li su jedinice mera usklađene kako biste izbegli greške u izračunima.
Kada završite sa rešavanjem, proverite svoje rezultate da biste se uverili da su logični i da imaju smisla. Proverite da li je veličina sile razumna u kontekstu problema i da li se podudara sa očekivanim rezultatima.
Ponekad je korisno analizirati ekstremne slučajeve kako biste bolje razumeli ponašanje elastične sile. Na primer, šta se dešava kada se materijal istegne do svoje maksimalne granice ili kada se potpuno komprimira? Razumevanje ovih ekstremnih situacija pomaže u razvijanju intuitivnog osećaja za ponašanje sile.
Fizika se često oslanja na logičko razmišljanje. Razmislite o osnovnim principima i zakonima koji su relevantni za situaciju, i koristite ih kao smernice pri rešavanju zadataka. Ako vam se čini da rezultat nije logičan ili ne odgovara očekivanom, proverite svoje pretpostavke i korake u rešavanju.
Uvek pratite jedinice mera tokom rešavanja zadataka o elastičnoj sili. Proverite da li su jedinice usklađene u svim koracima izračuna kako biste izbegli greške i dobili tačan rezultat.
Kao i kod bilo koje veštine, redovno vežbanje je ključno za postizanje uspeha u rešavanju zadataka o elastičnoj sili. Vežbajte različite vrste zadataka, uključujući one koji zahtevaju primenu Hukovog zakona, izračunavanje konstante elastičnosti i analizu dijagrama. Što više vežbate, to ćete biti sigurniji i veštiji u rešavanju ovih zadataka.
Nadamo se da će vam ovi saveti biti od pomoći pri rešavanju zadata