Ako su protoni pozitivno naelektrisani zašto se ne razdvoje u jezgru?

atom
Ako su protoni pozitivno naelektrisani zašto se ne razdvoje u jezgru?

Unutar atomske jezgre, protoni su, zaista, pozitivno naelektrisani. Međutim, sila koja sprečava raspadanje jezgra zove se “jaka nuklearna sila”. Ova sila je izuzetno jaka na veoma kratkim udaljenostima, na redovima veličine jezgre, i drži protone i neutrone zajedno.

Jaka nuklearna sila je jači od električne sile (koja je odgovorna za odbijanje negativnih naelektrisanja) na veoma malim rastojanjima. Osim toga, neutroni, koji su takođe prisutni u jezgrima, pomažu u održavanju stabilnosti jezgra. Neutroni, kao neutralno naelektrisane čestice, ne doprinose električnom odbijanju, ali učestvuju u jakoj nuklearnoj sili.

atom
Ako su protoni pozitivno naelektrisani zašto se ne razdvoje u jezgru?
atom
Ako su protoni pozitivno naelektrisani zašto se ne razdvoje u jezgru?

Jezgra atoma su, dakle, vrlo gusto pakovane i stabilne strukture, zahvaljujući delovanju jakih nuklearnih sila koje održava proton-proton i proton-neutron interakcije. Ovo čini jezgra atoma stabilnim i čvrstim, uprkos činjenici da su protoni, koji su pozitivno naelektrisani, smešteni unutar jezgra.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…