Kako nastaju Mesečeve mene?

Mesečeve mene, ili faze Meseca, predstavljaju promene u osvetljenosti Meseca koje posmatramo sa Zemlje tokom lunarnog ciklusa, koji traje približno 29,5 dana. Iako deluje kao da Mesec menja oblik, u stvarnosti je to igra svetlosti i senke između Sunca, Meseca i Zemlje.

Kako nastaju Mesečeve mene?

Kako nastaju Mesečeve mene?

Mesec ne proizvodi sopstvenu svetlost već reflektuje Sunčevu. Oblik koji vidimo zavisi od položaja Meseca u odnosu na Sunce i Zemlju. Kako Mesec kruži oko Zemlje, različiti delovi njegove osvetljene strane postaju vidljivi sa naše planete.

Postoji osam glavnih faza Mesečevih mena

Mlad Mesec (nov)
Ova faza nastaje kada se Mesec nalazi između Sunca i Zemlje. Njegova osvetljena strana okrenuta je ka Suncu, dok mi vidimo tamnu stranu, pa Mesec izgleda “nevidljivo”.

Mladi Mesec (vaskrsli)
Nekoliko dana posle mladog Meseca počinjemo da vidimo tanak srp svetlosti na nebu, poznat kao “mladi Mesec”.

Prva četvrt
Mesec je u ovoj fazi osvetljen tačno do polovine. Nalazi se pod pravim uglom u odnosu na Sunce i Zemlju.

Rastući Mesec
Svetli deo Meseca se povećava i prelazi polovinu, približavajući se fazi punog Meseca.

Pun Mesec
Kada je Zemlja između Sunca i Meseca, cela osvetljena strana Meseca je okrenuta ka nama. Mesec tada izgleda kao savršeno osvetljen krug.

Opadajući Mesec
Posle punog Meseca osvetljeni deo počinje da se smanjuje, prelazeći opet u poluosvetljeni oblik.

Poslednja četvrt
Mesec je ponovo osvetljen do polovine, ali sa suprotne strane u odnosu na prvu četvrt.

Stari Mesec
Tanak srp Meseca polako nestaje, pripremajući se za novu fazu mladog Meseca.

Kako se to vidi sa Zemlje?

Promene u fazama Meseca lako su uočljive golim okom. Ono što vidimo je rezultat relativnog položaja tri nebeska tela i kretanja Meseca oko Zemlje. S obzirom na to da Zemlja i Mesec neprekidno rotiraju, menja se ugao pod kojim Sunčeva svetlost obasjava Mesec i deo te svetlosti koji mi vidimo.

Kako nastaju Mesečeve mene?

Za kraj

Kako nastaju Mesečeve mene?

Ciklus Mesečevih mena poznat je kao sinodički mesec i traje približno 29,5 dana.
Mesečeve mene nisu samo astronomski fenomen – kroz istoriju, one su se koristile za praćenje vremena i pravljenje kalendara.
Pojava “krvavog Meseca” (crvenkasta boja) događa se tokom totalnog pomračenja Meseca, kada Zemljina senka prekriva Mesec, ali Sunčeva svetlost prolazi kroz atmosferu i baca crvenkast odsjaj.

Mesečeve mene nisu samo fascinantan prirodni fenomen već i podsećanje na to koliko su Sunce, Mesec i Zemlja međusobno povezani u svom večitom plesu svemira. Posmatrajte Mesec i uživajte u ovom kosmičkom spektaklu!

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…