Posetite laboratoriju CERN-a

CERN se nalazi blizu grada Ženeve, a tačna lokacija je dostupna na Google Maps ovde. Ova adresa vodi vas direktno do CERN-a, gde možete obići laboratorije CERN-a.

Posetite laboratoriju CERN-a

ALICE

Eksperiment ALICE je posebno dizajniran za proučavanje stanja materije u ranim fazama svemira. Fokusira se na sudare teških jona, kao što su olovni joni, kako bi se rekreirali uslovi koji su vladali samo nekoliko mikrosekundi nakon Velikog praska. Ovi sudari stvaraju stanje poznato kao kvark-gluonska plazma, u kojoj su kvarkovi i gluoni slobodni, za razliku od njihovog vezanog stanja u protonima i neutronima. ALICE istražuje kako se materija razvijala od ove vrele, guste plazme do struktura koje danas poznajemo.

ATLAS

ATLAS je jedan od dva višenamenska detektora na LHC-u i predstavlja najveći detektor čestica u CERN-u. Glavni cilj ATLAS-a je identifikacija novih čestica, uključujući Higgsov bozon, koji je potvrđen 2012. godine. ATLAS se fokusira na istraživanje širokog spektra fizikalnih fenomena, od osnovnih sila koje upravljaju univerzumom do traganja za tamnom materijom i proučavanja subatomskih struktura. Zahvaljujući velikom opsegu energije i visokoj preciznosti, ATLAS je ključan za napredak u fundamentalnoj fizici.

Posetite laboratoriju CERN-a

CMS

CMS ima sličan cilj kao ATLAS – istraživanje Standardnog modela i potraga za česticama koje bi mogle objasniti tamnu materiju. Dok je ATLAS najveći, CMS je najteži detektor u CERN-u, zahvaljujući masivnom magnetu koji mu omogućava precizno merenje. CMS-ov magnetski sistem omogućava mu precizno praćenje putanja čestica kroz slojeve detektora, što je bilo od suštinskog značaja za identifikaciju Higgsovog bozona. Osim toga, CMS ispituje anomalije koje mogu ukazati na postojanje novih čestica i sila koje nisu uključene u Standardni model.

Posetite laboratoriju CERN-a

LHCb

LHCb ima specifičan zadatak – proučavanje čestica koje sadrže kvarkove „lepote” (beauty). Ovaj eksperiment istražuje razloge zbog kojih je u svemiru preostala materija nakon Velikog praska, umesto da se potpuno poništila u kontaktu sa antimaterijom. Detektor LHCb proučava asimetrije u raspadu hadrona (čestica koje sadrže kvarkove), čime pokušava da objasni zašto svemir sadrži više materije nego antimaterije. Otkrića LHCb-a mogla bi biti ključna za objašnjenje ove misteriozne neravnoteže.

Posetite laboratoriju CERN-a

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…