Šta se događalo u CERN-u?

CERN, najveći laboratorijski kompleks za istraživanje fizike čestica, često je u centru pažnje naučne zajednice – i s razlogom. Nalazi se na granici između Švajcarske i Francuske, a sadrži najveći i najmoćniji akcelerator čestica na svetu: Veliki hadronski sudarač (LHC). Ovaj impresivni uređaj koristi se za istraživanje tajni svemira, odgovarajući na neka od najdubljih pitanja u vezi s postojanjem materije, energije i sila koje ih povezuju.

Šta se događalo u CERN-u?

Otkrivanje Higgsovog bozona – “Božije čestice”

Jedan od najvećih uspeha CERN-a bio je otkrivanje Higgsovog bozona 2012. godine. Ova čestica, koju su teoretičari predvideli pre više decenija, igra ključnu ulogu u razumevanju zašto čestice imaju masu. Kada su naučnici u CERN-u konačno detektovali Higgsov bozon, to je predstavljalo potvrdu jednog od najvažnijih delova Standardnog modela fizike čestica.

Šta se događalo u CERN-u?

Stvaranje minijaturnih “Velikih praski”

U LHC-u, protoni i teški joni ubrzavaju se do brzina bliskih brzini svetlosti i sudaraju pod ogromnim energijama, stvarajući ekstremne uslove slične onima koje su vladale neposredno nakon Velikog praska. Ovi sudari omogućavaju naučnicima da rekonstruišu početne uslove svemira i prouče kako su se čestice koje čine materiju pojavile.

Šta se događalo u CERN-u?

Potraga za tamnom materijom i tamnom energijom

Većina materije u svemiru je “nevidljiva” za nas i ne emituje svetlost – ovo su tamna materija i tamna energija. Iako ih ne možemo videti, naučnici u CERN-u sprovode eksperimente kako bi razumeli njihov uticaj na gravitaciju i strukturu univerzuma. Ako uspemo da bolje razumemo tamnu materiju, mogli bismo rešiti jednu od najvećih zagonetki moderne nauke

Šta se događalo u CERN-u?

Antimaterija i kvarkovi – istraživanje najmanjih čestica

CERN je vodeći centar za istraživanje antimaterije i kvarkova, osnovnih građevinskih blokova materije. Antimaterija je slična običnoj materiji, ali ima suprotan naelektrisanje. Kada se antimaterija i materija susretnu, one se međusobno uništavaju. CERN istražuje kako je došlo do neravnoteže između materije i antimaterije u univerzumu, koja je omogućila postojanje svega što vidimo oko nas.

Šta se događalo u CERN-u?

Međunarodna saradnja i tehnologija budućnosti

CERN okuplja naučnike iz celog sveta koji rade zajedno na rešavanju univerzalnih pitanja. Pored istraživanja fizike, CERN je poznat i po tehnološkim inovacijama, kao što su World Wide Web, razvijen upravo u CERN-u kao alat za razmenu informacija.

Šta se događalo u CERN-u?

Šta dalje?

U budućnosti, CERN ima za cilj nadogradnju LHC-a kako bi dostigao još veće energije sudara i omogućio istraživanja s još većom preciznošću. Sa planiranim projektima kao što su Future Circular Collider i dodatna istraživanja o prirodi Higgsovog bozona, CERN će nastaviti da pomera granice našeg znanja i otkriva tajne univerzuma.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…