Fizika iza čarolija: Šta bi bilo moguće u svetu Harija Potera?

Svet Harija Potera prepun je magije i čarolija koje fasciniraju milione čitalaca i gledalaca širom sveta. Letenje na metlama, nevidljivi plaštevi i transformacija predmeta su samo deo čarobnjačkog univerzuma koji deluje potpuno van dometa stvarnosti. Ali šta bi se desilo ako bismo na magiju iz Hogvortsa primenili zakone fizike? Da li bi bilo šta od toga zaista moglo da funkcioniše u stvarnom svetu? U ovom tekstu ćemo istražiti čarolije kroz oči nauke i pokušati da odgovorimo na pitanje: šta bi od magije Harija Potera moglo biti moguće u našem svetu?

Metle koje lete – Da li je moguće?

Fizika iza čarolija: Šta bi bilo moguće u svetu Harija Potera?

Jedna od najikoničnijih čarolija u svetu Harija Potera je letenje na metli. Da bi metla letela, morala bi da savlada gravitaciju, što znači da bi morala da generiše neku vrstu sile uzgona, slično kao avioni ili helikopteri. Međutim, za razliku od ovih vozila, metle u svetu čarobnjaka nemaju očigledan izvor energije ili motore.

U stvarnom svetu, tehnologije poput magnetne levitacije već omogućavaju levitaciju objekata (kao što je kod maglev vozova), ali primena ovog principa na male i fleksibilne objekte poput metli bila bi veoma izazovna. Možda bi razvoj antigravitacionih tehnologija u budućnosti omogućio letenje na metlama, ali za sada ostaje u domenu fantastike.

Nevidljivi plašt – Realna tehnologija?

Nevidljivi plašt Harija Potera, koji mu omogućava da nestane iz vidokruga, san je mnogih. Međutim, nauka je već postigla značajne korake ka stvaranju nevidljivih plašteva koristeći metamaterijale. Ovi specijalni materijali mogu savijati svetlost oko objekta, stvarajući efekat nevidljivosti za određene talasne dužine svetlosti.

Dok trenutni nevidljivi plaštevi funkcionišu samo u specifičnim uslovima i za određene frekvencije svetlosti, tehnološki napredak nas možda jednog dana može dovesti do plašteva kakvi postoje u svetu Harija Potera – sposobnih da skrivaju objekte i ljude u potpunosti.

Fizika iza čarolija: Šta bi bilo moguće u svetu Harija Potera?

Levioza – Moć levitacije predmeta

Fizika iza čarolija: Šta bi bilo moguće u svetu Harija Potera?

U svetu Harija Potera, čarobnjaci koriste čaroliju “Vingardium Leviosa” kako bi podigli predmete u vazduh. Da li bi nauka mogla da objasni ovu vrstu levitacije? Kao što smo već spomenuli, levitacija je moguća pomoću magnetskih sila ili zvučnih talasa, ali izazov je u tome što ovi fenomeni obično funkcionišu samo sa određenim materijalima i u specifičnim uslovima.

Da bi se levitacija ostvarila na način na koji to čine čarobnjaci, potrebna bi bila neverovatna kontrola nad elektromagnetnim poljima ili gravitacijom. U stvarnosti, nauka levitacije napreduje, ali još uvek nije u stanju da podiže svakodnevne predmete tako lako kao što to radi Hari Poter.

Transformacije – Pretvaranje predmeta u nešto drugo

Pretvaranje jedne stvari u drugu, poznato kao transfiguracija u svetu Harija Potera, deluje kao najmoćnija čarolija. U stvarnom svetu, međutim, zakon očuvanja mase i energije postavlja ozbiljne prepreke za ovakve transformacije. Dok je nauka daleko od mogućnosti da pretvara predmete jedne vrste u druge, koncept nanotehnologije i 3D štampe donekle nudi načine da promenimo oblik i funkciju predmeta – ali ne na način na koji to čarobnjaci rade.

Fizika iza čarolija: Šta bi bilo moguće u svetu Harija Potera?

Magija ili nauka?

Fizika iza čarolija: Šta bi bilo moguće u svetu Harija Potera?

Iako se mnoge čarolije iz Harija Potera čine daleko iznad mogućnosti fizike, ono što je zanimljivo je da nauka često dostiže tehnologije koje su nekada delovale kao magija. Na primer, pre nekoliko vekova, ideja da možemo komunicirati sa nekim s druge strane sveta u realnom vremenu bila bi nezamisliva – danas je to realnost zahvaljujući tehnologiji.

Možda će jednog dana nauka uspeti da stvori neke od magičnih pojava koje danas viđamo samo u svetu čarobnjaka, a do tada, možemo uživati u kombinaciji mašte i stvarnog sveta fizike koji nas svakodnevno iznenađuje.

Dok većina čarolija iz sveta Harija Potera ostaje u domenu mašte, mnoge od njih imaju naučne korene koji nas podstiču da razmišljamo o budućnosti. Tehnologija napreduje brže nego ikada, pa ono što danas smatramo nemogućim, možda će sutra postati realnost. Do tada, Hari Poter ostaje fascinantan spoj čarolije i inspiracije za istraživanje zakona fizike.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…