Kako radi mikrotalasna pećnica?

Mikrotalasna pećnica je jedan od najčešće korišćenih kućnih aparata, ali kako zapravo radi i na koji način tako brzo zagreva hranu? U suštini, mirkotalasna pećnica koristi naučne principe elektromagnetnih talasa kako bi brzo i efikasno zagrejala hranu. Pogledajmo bliže kako ovaj proces funkcioniše.

Osnovni princip rada mikrotalasne pećnice

Kako radi mikrotalasna pećnica?

Mirkotalasna pećnica koristi mikrotalase, vrstu elektromagnetnog zračenja sličnog radio talasima, ali s mnogo kraćom talasnom dužinom. Ovi talasi se kreću kroz prostor brzinom svetlosti, a njihova posebna osobina je to što vibriraju na frekvenciji koja odgovara vibracijama molekula vode.

Kada uključite mikrotalasnu pećnicu, ona proizvodi ove mikrotalase pomoću uređaja koji se zove magnetron. Mikrotalasi se tada reflektuju unutar pećnice i prolaze kroz hranu, izazivajući molekule vode u hrani da vibriraju. Ova vibracija stvara trenje, a trenje stvara toplotu, što je razlog zbog kojeg hrana postaje vruća.

Zašto mikrotalasi greju samo hranu, a ne i posudu?

Kako radi mikrotalasna pećnica?

Mikrotalasi direktno deluju na molekule vode, masti i šećera. To znači da hrana koja sadrži ove molekule postaje topla, dok materijali koji ne sadrže vodu (poput stakla, keramike ili plastike bez metala) uglavnom ostaju hladni. Međutim, posuda se može zagrejati ako hrana prenese toplotu na nju.

Metalni predmeti, s druge strane, mogu reflektovati mikrotalase, zbog čega ih nikako ne treba stavljati u mikrotalasnu – to može izazvati varnice ili oštetiti uređaj.

Zašto mikrotalasna zagreva hranu iznutra?

Za razliku od tradicionalnih rerni, gde se toplota prenosi spolja prema unutra, mikrotalasi prodiru nekoliko centimetara u hranu i tamo izazivaju zagrevanje. Zbog toga se hrana zagreva ravnomernije i brže. Hrana koja je bogata vodom, poput supe ili povrća, brže se zagreva jer ima više molekula vode koji vibriraju.

Kako radi mikrotalasna pećnica?

Da li je mikrotalasna pećnica bezbedna?

Kako radi mikrotalasna pećnica?

Jedno od najčešćih pitanja u vezi sa mikrotalasnim pećnicama je njihova bezbednost. Mikrotalasi su oblik nejonizujućeg zračenja, što znači da nemaju dovoljno energije da uklone elektrone iz atoma ili molekula, kao što to rade jonizujuća zračenja (npr. X-zraci). Mirkotalasna pećnica je dizajnirana tako da mikrotalasi ostaju unutar pećnice zahvaljujući zaštitnoj mrežici na vratima.

Sve dok je pećnica ispravna i pravilno se koristi, ona je potpuno bezbedna. Najveći rizik je u pregrevanju hrane ili neodgovarajućim posudama, što može izazvati opekotine ili oštećenja.

Mikrotalasna pećnica koristi nauku na zanimljiv način, pretvarajući elektromagnetne talase u toplotu kroz vibracije molekula vode. Ovaj proces omogućava brzo i ravnomerno zagrevanje hrane, zbog čega je mikrotalasna postala neizostavan deo moderne kuhinje. Dakle, sledeći put kada budete koristili mikrotalasnu pećnicu, možete se setiti da je to više od običnog kuhinjskog uređaja – to je sofisticirani uređaj zasnovan na osnovnim principima fizike.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…