Šta ima u svemiru?

Svemir je ogromna, beskrajna i neprekidno proširujuća prostorna dimenzija koja obuhvata sve, uključujući planete, zvezde, galaksije, tamnu materiju, tamnu energiju i sve drugo što postoji. On obuhvata sve vreme, prostor, materiju i energiju koje poznajemo, kao i sve što je izvan našeg trenutnog saznanja.

Svemir je postojao veoma dugo vremena, najverovatnije od Velikog praska koji se dogodio pre otprilike 13,8 milijardi godina.

sirenje-svemira Šta ima u svemiru

Prema trenutnim naučnim saznanjima, svemir se neprekidno širi i sve udaljenije galaksije se udaljavaju jedna od druge. Ovaj proces ekspanzije svemira naziva se kosmička inflacija.

Svemir čine različiti sastojci i komponente. Prema trenutnom saznanjima, svemir se sastoji od materije 5%, tamne materije 27% i tamne energij 68%.

Materija

materija Šta ima u svemiru

Ova komponenta obuhvata sve što možemo direktno posmatrati ili detektovati, poput zvezda, planeta, gasova, prašine, galaksija i drugih oblika materije. Materija čini samo oko 5% ukupne energije u svemiru i često se naziva “vidljiva materija”.

Tamna materija

tamna-materija

Procenjuje se da tamna materija čini oko 27% svemira. Iako ne možemo direktno posmatrati tamnu materiju, njeno postojanje se pretpostavlja na osnovu gravitacionih efekata koje izaziva.

Ona vrši gravitaciono privlačenje na vidljivu materiju i igra važnu ulogu u formiranju i strukturi svemira.

Tamna energija

tamna-energija

Tamna energija se pretpostavlja da čini oko 68% ukupne energije u svemiru. To je hipotetička forma energije koja je odgovorna za ubrzano širenje svemira.

Tamna energija se obično povezuje sa kosmološkom konstantom ili sa energijom praznine.

O materiji znamo mnogo, o tamnoj materiji jako malo, a o tamnoj energiji baš ništa.

Šta još sadrži svemir?

Pored ovih osnovnih komponenti, svemir takođe sadrži elektromagnetno zračenje (poput svetlosti i drugih oblika elektromagnetnih talasa), kao i razne polja i sile koje deluju u prirodi.

Važno je napomenuti da naše trenutno razumevanje svemira i njegovog sastava zasniva se na opservacijama, teorijskim modelima i matematičkim formulacijama. Ipak, postoji još mnogo toga što se istražuje i otkriva kako bismo bolje razumeli kompleksnost i prirodu svemira.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…