Koja je najhladnija planeta?

Pitanja – Koja planeta je najtoplija? Koja planeta je najveća? Koja planeta je najmanja? Koja je najhladnija planeta? su pitanja koja uvek bude interesovanje.

Planete-Sunce Koja je najhladnija planeta

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu temperaturu za život.

Neptun

Po ovoj logici najhladnija planeta u Sunčevom sistemu bi trebalo da bude ona koja je najudaljenija, ali nije tako. Najudaljenija planeta je Neptun oko 4500 miliona kilometara. Temperatura na Neptunu je oko -214 stepeni celzijusovih.

neptun Koja je najhladnija planeta
uran

Uran

Najhladnija planete u Sunčevom sistemu je Uran. Uran je oko 3000 miliona kilometara udaljen od sunca, ali je temperatura na njemu -224 stepeni celzijusovih.

Razlog zašto je Uran tako hladan nema veze sa njegovom ugaljenošću od Sunca. Pre nekoliko milijardi godina nešto veliko se srušilo na Uran i prevrnulo planetu na bok. Uran se sada okreće oko Sunca na boku. Taj sudar je omogućio da deo toplote koja je bila zarobljena unutar Urana pobegne.

Merkur Koja je najhladnija planeta

Merkur

Ono što je zanimljivo je da najbliža planeta Suncu je Merkur na kojoj temperatura može biti do – 200 stepeni celzijusovih. Strana Merkura koja je okrenuta ka Suncu ima temperature od 400 stepeni celzijusovih, a strana okrenuta od Sunca je – 200 stepeni celzijusovih.

Toplota unutar planeta postoji od kada su formirane. Neptun nije udarila druga planeta, pa je uspeo da zadrži malo više toplote.

Šta je sa Zemljom?

Zemlja ima atmosferu, koja deluje kao ćebe. Atmosfera na Zemlji zadržava toplotu i širi je okolo. Zbog toga na Zemlji ne postoji tolika razlika temperature kao na Merkuru.

Koje mesto je najhladnije?

Najhladnije mesto u univerzumu je maglina Bumerang koja dostiže -272 stepena celzijusa.

uran
kretanje-molekla

Ništa u univerzumu ne može biti hladnije od -273 stepena celzijusa jer na toj temperaturi sitne čestice i atomi prestaju da se kreću. Ta temperatura se naziva apsolutna nula. To znači da je mala verovatnoća da ćemo naći nešto što je hladnije od magline Bumerang.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…