7 zanimljivosti o Mesecu koje niste znali

7 zanimljivosti o Mesecu koje niste znali

1. Mesec usporava Zemlju

Možda zvuči čudno, ali Mesec zapravo “vuče” Zemlju, što dovodi do usporavanja njene rotacije. Ovaj fenomen je posledica plimskih sila koje Mesec stvara, što rezultira time da se dan na Zemlji produži za oko 1,5 milisekundi svakih 100 godina. Iako je ovo neprimetno u svakodnevnom životu, kroz milione godina ovo može značajno promeniti dužinu dana.

2. Tamo gore – potpuno crno nebo

Na Mesecu nema atmosfere kao na Zemlji, što znači da nema ni prelamanja svetlosti. Astronauti koji su hodali po Mesecu videli su Sunce kao osvetljenu tačku na potpuno crnom nebu, čak i tokom dana.

Život na mesecu
7 zanimljivosti o Mesecu koje niste znali
7 zanimljivosti o Mesecu koje niste znali

3. Zašto Mesec ima tamne fleke?

Mnoge tamne površine koje možemo videti na Mesecu golim okom nazivaju se “maria” – latinska reč za mora. Prvi astronomi su mislili da su ova područja ispunjena vodom, ali su zapravo u pitanju stari bazeni lave nastali tokom vulkanskih aktivnosti pre više milijardi godina.

4. Kako je nastao Mesec?

Naučnici veruju da je Mesec nastao nakon sudara Zemlje sa planetom veličine Marsa pre oko 4,5 milijardi godina. Komadići Zemlje i ostataka udarne planete spojili su se i formirali Mesec, što ga čini našim najbližim “nebeskim rođakom”.

7 zanimljivosti o Mesecu koje niste znali
7 zanimljivosti o Mesecu koje niste znali

5. Da li Mesec ima potrese?

Iako nema tektonskih ploča poput Zemlje, Mesec ipak doživljava “mesečeve potrese”. Oni su mnogo slabiji nego zemljotresi, a većinu njih izazivaju Sunčeva gravitacija ili pad temperature u mesecnoj noći. Ovi potresi su toliko blagi da astronauti ne bi osetili podrhtavanje, ali se ovi fenomeni još istražuju.

6. Mesec ima veoma tanak „vazduh“

Mesec ima izuzetno tanku atmosferu koja se naziva egzosfera. Ovaj “vazduh” se sastoji od atoma vodonika, helijuma, neona i argona, ali je toliko redak da nije dovoljan za podršku životu ili čak disanju.

7 zanimljivosti o Mesecu koje niste znali
7 zanimljivosti o Mesecu koje niste znali

7. Svi astronauti ostavljaju nešto iza sebe

Od prvog sletanja Apolo 11 misije do poslednje, svaki astronaut je na površini Meseca ostavio tragove – od otisaka čizama do čak 96 vreća ljudskih otpadaka. Ove misije su ostavile iza sebe više od 180.000 kilograma materijala, uključujući čak i lunarni rover koji su astronauti koristili za istraživanje površine Meseca.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

 

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…